Evler de Fayans Kullanımı

Fayans ağırlıklı olarak ıslak zeminlerde yer ve duvar kaplaması olarak tercih edilen bir üründür. Özellikle mutfak dekorasyonu ve  banyo dekorasyonunun baş öğelerinden biri olan fayans ile mekanlarınızda mucizeler yaratabilirsiniz.

Evler de Fayans Kullanımı Neden Azaldı?

Eskiden uzun süre dayanıklı oluşu ve kolay temizlenebilir olması nedeni ile evin tamamına dahi uygulandığı gözlemlenmiştir. Ancak Salon, yatak odası ve oturma odası dekorasyonlarında çok fazla tercih edilmemesinde en büyük etken mekanda ısı kaybına sebep olmasıdır.

Küresel Isınma nedeni ile özellikle dikkat etmemiz gereken faktörlerden biri olan ısı yalıtımı için mümkün olduğunca yaşam alanlarımızda fayans kullanımını en aza indirgememiz gerekmektedir.

Banyo ve Mutfaklar Fayans İle Can Buluyor

Suya olan dayanıklılığı ve kolay temizlenebilir olması nedeni ile banyo ve mutfak da yer ve duvar döşemesi olarak fayans kullanımı tavsiye edilmektedir. Fayansın duvar da kullanılması ise mümkün olduğunca minimuma indirgenmeli duvarın en azından ½’si fayans ile kaplanmalı kalan kısma ise duvarın hava alabilmesi için boya uygulanması önemlidir. Çünkü fayans nedeni ile hava almayan duvarlar da oluşacak terleme nem oluşumunu arttıracaktır. Nemli ortamlar ise sağlık açısından faydalı değildir.

Son dönemler de seramik sektöründe de büyük bir gelişme yaşanmaktadır. Kabartmalı fayans çeşitleri ile birlikte fayans ürünlerinde renk ve desen seçenekleri artmıştır. Ahşap görünümlü fayanslar, ürünlerin kombineli kullanımı, yerden duvara doğru oluşturulan hatlar ile sağlanan bütünlük özellikle mutfak ve banyolar da mucizevi dekorasyon örnekleri sunmaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:3/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir