Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evimizi dekor ederken küçük dekor parçaların önemi büyüktür ama küçük dekor parçalarının güzel bir görünümde olması içinde büyük dekorasyon parçalarının şık ve güzel görünmesi gerekmektedir. Güzel bir dekorasyonun yolu şüphesiz ki büyük parça dekorasyon ürünlerinden geçmektedir. Bu anlamda halı, perde, koltuk takımı, dolaplar büyük önem taşımaktadır. Bunun için de dekorasyon yaparken özellikle büyük parçalar önemle seçilmelidir.

Dekorasyon yaparken evde önce perde seçimi yapılmalı, daha sonra yatak, dolap, kanepe, kotlu takımı gibi seçimler yapılarak, halı seçimi en sona bırakılmalıdır. Çünkü halı seçimini desenli yapma mobilya seçimini oldukça kısıtlayacaktır. Ancak önce mobilyayı seçer ve halı seçimini en sona bırakırsanız daha uygun parçaları bir araya getirmiş olursunuz.

Halı seçimi ise öyle alalade seçilmemelidir. Halı seçimini yapmadan önce öncelik sırasına göre önemli olan bazı kuralları şu şekilde sıralayabiliriz.

Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Tarza Göre Halı Seçimi

Halı seçimi yaparken evinizin genel tarzını da göz önünde bulundurmalısınız. Klasik tarzda mobilyalar kullandıysanız aynı şekilde klasik halılar ile destekleme yapmalısınız. Eğer ki mobilyalarınız modern çizgideyse halılarınızı da geometrik şekilleri olanı ve renkli halılar ile tamamlanmalıdır.

Küçük Evlerde Açık Renk:

Açık renk halılar evi daha geniş ve refah gösterecektir. Bunun için de küçük evlerde krem, beyaz tonları gibi açık renk halılar tercih edilmelidir. Açık renk halılar evi daha geniş göstereceği gibi koyu renk halılarsa evi daha küçük ve basık gösterecektir. Bunun için siyah, kırmızı renkteki halıları büyük salonlarda tercih etmelisiniz. Açık renkleriyse hem büyük salonlarda hem de küçük salonlara tercih edebilirsiniz.

Kaydırmaz Halı:

Evde özellikle çocuk odalarında ve koridorlarda kaydırmaz halı kullanmalısınız. Kullandığınız kaydırmaz halılar evdeki küçük kazaları önleyecektir. Çocuk odalarında kaydırmaz halı kullanmanızsa zorunludur diyebiliriz. Çünkü çocuk odalarındaki halının kayması çocukları oynaması, koşturması yüzünden büyük tehlikeler yaşayabilirsiniz. Bunun için kaydırmaz halı kullanın ya da halı altına kaydırmaz fileks serin.

Anti Bakteriyel Halı:

Özellikle evinizde çocuk varsa mutlaka anti bakteriyel halı kullanmalısınız. Çocuk olan evlerde anti bakteriyel halı kullanmanız alerji riskini ortadan kaldıracaktır. Eğer ki tüm evde anti bakteriyel halı kullanma imkânınız yoksa bile en azından çocuk ve bebek odalarında anti bakteriyel halı kullanmalısınız.

Kolay Temizlenebilir Halı:

Halı seçimi yaparken temizlenmesine de önem vermelisiniz. Halılarınızın kolay temizlenebilir olması sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Kolay temizlenebilir halılarınız sayesinde halı üzerinde leke tutmayacak ve halılarınız yalnızca su ile bile temizlenebilecektir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir