Terasınızı Nasıl Dekore Etmelisiniz?

Ev, tüm parçalarının ayrı özellikleri ile bütünün bir parçası olarak orak bir değer oluşturduğu mekânın adıdır. Mekânlar özellikleri ile diğerlerinden ayrılırlar. Her yerin kendine has özellikleri vardır. Bu noktalar dikkate alınarak dekorasyon fikirleri oluşturulur. Hele doğal etkenlere maruz kala bilecek mekânların dekorasyonu çok daha değişiktir. Hem görsel hem de kullanılacak gereç itibarı ile dikkat etmek gerekir. Teras dekorasyonu da farklı mekânların tasarımının başında gelir.

Peki, teras nasıl dekore edilir? Ya da ne şekilde edilmeli? Bunun için öncelikle doğru zaman ve doğru mekân seçimi yapılmalı. Aynı zamanda fonksiyonel olmalı. Yani fayda sağlamalı. Yaşatmalı. Estetik açının pürüzsüz temaşa hazzı uyandırmalı.

Konum itibarı ile mekânın yeri önemlidir. Baktığı yön ve güneşin durumu tetkik edilmeli. Tasarım ve planlama da ona göre yapılmalı. Kuzeye doğru yüzünü döndüren bir yer, ilk etapta estetik bir şekil ve malzeme ile kapatılarak muhafaza altına alınmalı. Böylelikle zaman zaman yaşaması muhtemel ısı kayıpları kontrol edile bilsin.

Açık mekân ve dış etkenlerin teması ile malzemenin çabuk deforme olacağı düşünüldüğünde kaliteli ürün yelpazesi daima tercih edilmeli.

Tasarım ve planlama elinizi rahatlatacaktır. Derinlemesine yapılan planlama ile kullanılacak malzemenin tespit edilerek tasarımı sağlanacaktır. Zemininden ve kullanılacak malzemesinden tutun üzerine kurgulanan her türlü malzeme en ince ayrıntısına değin düşünülmeli. Bir araya gelince de ahenkli bir birliktelik oluşmalı.

Eğer köşeye ayrıyeten koymayı düşündüğünüz şık bir şömine olacaksa bunun da tasarımını evvelden yapmalısınız. Zira burası sizindir. Zevkinizin yol ve yön verdiği şekilde donatmak sizin en doğal hakkınızdır. Kapalı bir doğal ortan mekânına hava katacak ve ısınma gibi bir olasılığı getirecek bir hareketlendirme pekâlâ düşünüle bilir. Şöminenin karşısına salıncak şeklinde bir oturamak ile eşinizle keyifli ve romantik anlar yaşaya bilirsiniz.

Mekânın etrafını da dilerseniz bitkisel bir şölene çevire bilirsiniz. Gerek görsel anlamda tercih edilecek bitkiler gerekse de yenilmek sureti ile kullanıla bilecek bitkiler tercih ederek ortam hareketlendirile bilir. Yeşilin tonları ile ortam daha da doğallaştırıla bilir.

Tasarımınıza son olarak aydınlatma noktasında ziyadesi ile içeriyi hareketlendirecek bir seçim yaparak nihayetlendire bilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir